Gruczoł krokowy anatomicznie spoczywa pod pęcherzem. Cewka moczowa przebiega przez środek gruczołu krokowego. W miejscu gdzie pęcherz łączy się z cewką moczową, znajduje się zwieracz wewnętrzny cewki (zamknięty przez większość czasu, pozwalający na utrzymanie moczu w pęcherzu).
Kolejnym miejscem, w którym następuje kontrola mikcji, jest zwieracz zewnętrzny cewki zlokalizowany w mięśniach dna miednicy. Jeśli zwieracz wewnętrzny zostanie uszkodzony podczas np. prostatektomii, mięśnie dna miednicy muszą w głównej mierze przejąć funkcję kontrolującą trzymanie moczu. Gdy te struktury stają się niewydolne, dochodzi do pełnoobjawowego nietrzymania moczu. W związku z tym patomechanizmem kluczowym elementem postępowania rehabilitacyjnego zarówno przed-, jak i pooperacyjnego jest nauka świadomej aktywacji mięśni dna miednicy.
Dobrze funkcjonujące dno miednicy zapobieganiu cofaniu się krwi podczas erekcji, pozwala na opróżnianie cewki moczowej na zasadzie odruchowej po zakończeniu mikcji, umożliwia zasysanie i wydalanie nasienia podczas ejakulacji. Skurcz mięśnia opuszkowo-gąbczastego (musculus bulbospongiosus) odpowiada za proces ejakulacji, zaś skurcz mięśni opuszkowo-gąbczastego i kulszowo-jamistych – za erekcję.